6-ŞEKER HASTALIĞI

Şeker Hastalarının Beslenmesinde Önemli Hususlar
14 Haziran, 2015 - 22:40 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Diyete uymamak şeker hastalarında kan şekerinin ve kan yağlarının yükselmesine sebep olur. Egzersiz ve ilaçlar kan şekerini ve kan yağlarını düşürür. Her gün çeşitli yiyeceklerden alınmalıdır. Karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitamin içeren gıdalardan alınmalıdır.

Karbonhidratlar enerji kaynağıdır. Proteinler kas ve doku yapımı için gereklidir. Proteinler az da olsa enerji de sağlar. Yağlar enerji deposudur. Besinler bunları karışık olarak içerir.

Diyabetliler için beslenme uzmanlarınca özel diyetler hazırlanmalıdır. Diyetin gayesi, kan şeker seviyesini normale yakın tutmak, kan şekerinin yükselmesini ve düşmesini önlemek, normal vücut ağırlığında olmayı sağlamak, damar hasarlarını önlemek, normal gelişmeyi ve büyümeyi sağlamak, yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayarak yaşam kalitesini artırmaktır.

Beden kitle indeksi yetişkinlerde 19-25 kg/m2 olmalıdır. Şeker hastalarının %80-90’ ı kilolu olduğu için kilo verilmesi önemlidir. Sağlıklı beslenme ve egzersiz ile en az verilen kilo bile şeker hastalarına olumlu etki sağlamaktadır. Düzenli azar azar kilo vermek önemlidir.

Yeme alışkanlığı değiştirilerek kalori alımı ve doymuş yağ alımı azaltılmalıdır.

Fiziksel aktivite sağlanmalıdır. Şeker hastaları ayrıca psikososyal destek almalıdır.

Total kolesterol: 200 mg/dl, LDL kolesterol: 100 mg/dl, Trigliserit: 150 mg/dl olmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmek yaşam kalitesini yükseltir.

Şeker hastaları; hangi besinlerin kalorilerinin yüksek olduğunu, hangi gıdaların hangi besin maddelerini içerdiğini öğrenmelidir. Böylece gün içinde hangi gıdalardan ne miktarlarda alacağına karar verebilir.

Şeker hastaları yediği yiyecekleri, egzersizi ve insülini dengede tutmayı öğrenmelidir.

Böylece kan şekeri ve kan yağları(kolesterol ve trigliserit) normale yakın düzeylerde tutmak mümkün olur.

İdeal kiloya ulaşmak ve onu korumak önemlidir.

Vücudumuzdaki insülin miktarının normal olması için yediğimiz yemekler birinci derecede önemlidir. Kan şekeri normal sınırlarda olursa “hiperglisemi” (kan şekerinin yükselmesi) sonucu oluşan olumsuzluklar ve “hipoglisemi” (kan şekeri düşüklüğünün) olumsuzlukları en aza indirilir.

Kan şekerinin normal sınırlar içinde olması (70-110 mg/dl) şeker hastalığının olumsuz etkilerinin ortaya çıkmasını önler. Kan şekerinin ölçülmesi tedavide önemlidir.

Şeker hastaları diğer kişilere göre daha fazla kalp damar hastası olma riskine sahip olduğu için yağların kısıtlanması önemlidir. Kan yağlarının artması kalp damar hastalığına yakalanma riskini artırır.

Şeker hastaları: Su elektrolit dengesizliği sonucu, fazla terleme sonucu vücuttan su ve elektrolit kaybı kan şekerini yükseltir.Dehidrasyona bağlı şeker komasına girmemek için güneşte kalmamalı ve bol su tüketmelidir. Diyabetli hastalar kafeinli içecekler yerine bol su içmelidir. 

Glisemik indeksi yüksek kavun, karpuz, üzüm, incir, çilek ve kiraz gibi yaz meyveleri kan şekerini yükseltir. Dondurma da risklidir. Az yemelidir.

Glisemik indeksi düşük besinler tercih edilmelidir. (Kan şekerini hızla yükseltip düşürmeyen besinler) karbonhidratlar, basit karbonhidratlar, şeker ve şekerli besinler yerine acıkmayı geciktiren, tokluk hissi veren posa içeren kepekli ekmek, bulgur pilavı ve sebzeler tercih edilmelidir. Bir sonraki öğünde çok acıkma nedeniyle kan şekerinin düşmesini önlemek için öğün sayısı çok olmalıdır.

Tüm besin gruplarından alınmalıdır. Yağ içeriği düşük ızgara, haşlanmış ve buğulanmış gıdaların yağ içeriği düşüktür.

Uyku düzeni bozulmamalıdır. Geç kahvaltı öncesi hipoglisemi riski, kahvaltı sonrası da hiperglisemi riski fazladır. 3 ana 3 ara öğüne bağlı kalınmalıdır.

Kategori: