AK PARTİ TABANI O PARTİYİ İSTEMİYOR

15 Haziran, 2015 - 09:51 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Seçenekler arasında olan MHP’li koalisyona daha sıcak yaklaşan AK Parti’de, teşkilat da bu yönde tavır aldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı özel toplantılarda MHP’li koalisyona dair yaklaşım sergilendi.

İl başkanları toplantısında, “hiçbir koalisyon içinde yer alınmayıp seçime gidilmesi”,  yada “MHP ile koalisyonun denenmesi” görüşü ağırlıklı olarak dile getirildi. Söz alan 60 il başkanından sadece üçü “CHP ile koalisyon yapılabileceği” görüşünü savundu.

Nabız yokluyor

Başbakan Davutoğlu, parti yönetimini oluşturan tüm birimlerle yaptığı toplantılarda dile getirilen görüşler üzerinden partisinin tavrını netleştirecek. Önce MYK ve Bakanlar Kurulu’nu, ardından MKYK’yı, daha sonra da il başkanları, kadın ve gençlik kolları yönetimi ile belediye başkanlarını tek tek dinleyen Davutoğlu, burada ortaya konan görüşleri dikkatli şekilde not aldı. Bu toplantılarda, hükümet seçenekleriyle ilgili partinin alması gereken tavır konusunda görüşler ortaya atılırken Davutoğlu’na ifade edilen görüşlerin büyük bölümünde, AK Parti’nin “MHP ile koalisyona” daha yakın olduğu vurgusu öne çıktı.

Vekilleri de dinleyecek

Özellikle partinin teşkilatını oluşturan il başkanları ve belediye başkanlarıyla yapılan toplantılarda, “MHP’li koalisyon” görüşü ağırlıklı olarak dile getirildi. İkinci seçenek olarak da, AK Parti’nin hiçbir hükümet seçeneği içinde yer almayıp, “erken seçim”e gitmesi üzerinde duruldu. Parti yönetimi ve teşkilatın nabzını geçen hafta boyu gerçekleştirdiği toplantılarla ölçen Davutoğlu, Meclis’te yemin töreni öncesi milletvekilleriyle de bir araya gelerek gayri resmi olarak ilk grup toplantısını yapacak. Salı günü Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan toplantıda Davutoğlu, milletvekillerine, hükümet seçenekleri konusunda partinin tavrının ne olması gerektiği konusundaki görüşlerini sorup değerlendirmelerini alacak.

Saha analizleri masada

Bu hafta, yapılan saha analizlerinin sonuçlarını da almayı planlayan Başbakan, burada ortaya konan tabloya göre partinin hangi noktalarda hata yaptığına ilişkin tespitleri değerlendirecek. Yol haritasını çizerken bu tespitler doğrultusunda bazı değişikliklere gidecek.

Başbakan iki konunun altını çizdi

Partisinin gençlik kolları başkanlarıyla da bir araya gelen Davutoğlu, gençlerin neden ağırlıklı olarak AK Parti’yi tercih etmediklerinin araştırılmasını istedi. Gençlerden morallerin bozulmamasını isteyen Davutoğlu, AK Parti’ye oy vermeyen gençlere yönelik çalışma yapılması talimatı vererek, daha fazla genç ve kadına ulaşılmasını istedi ve bu kapsamda, daha sık ev ziyaretleri ile vatandaşla irtibatın kesilmemesi gerektiğini söyledi.

Kürtler neden kopuyor?

Davutoğlu, Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt oylarının ciddi oranda kopuşunu da bu illerin il başkanları ile yaptığı toplantıda değerlendirdi.

STARGAZETE

 

Kategori: