Amaç Akdeniz’e inmek, Türkiye’yi zayıflatmak

18 Haziran, 2015 - 01:46 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Kürt Birliklerinin Batı’ya doğru ilerlemesiyle Akdeniz’e kıyısı olan Bayır Bucak’ta yaşayan Türkmenler endişeli.

Koalisyon güçlerinin bombaladığı yerlere Kürt Birliklerinin yerleştiğini kaydeden Suriye Türkmen Kitlesi Genel Koordinatörü Samir Hafez, “Asıl yapılmak istenen Akdeniz’e kıyısı olan bir Kürt devleti kurmaktır. Tel Abyad’ın yüzde 80’ı Araplardan ve Türkmenlerden oluşmasına rağmen IŞİD’in boşalttığı yerlerde Kürt birlikleri kontrol sağlıyor. Kuzey Irak’tan 2 bin 700 aile Tel Abyad’ın Kürtleştirilmesi için yerleştirildi. Hatta Türkiye’ye sığınan 20 bine yakın Kürt asıllı mülteciler de geri dönecekler.” dedi.

Amaçları Akdeniz’e inmek

Irak’ın Kuzeyi’nden sonra Suriye’nin de Kuzeyi’nde denize açılan bir Kürt devleti kurulmasının planlandığını kaydeden Hafez, “Bu bölgenin Doğu’dan Batı’ya doğru en son halkası Türkmenlerin yaşadığı Bayır Bucak’tır. Amaç Bayır Bucak’ı alıp Akdeniz’e inmektir. Böylece hem Kuzey Irak’ın hem de Suriye petrolünü Bayır Bucak üzerinden Akdeniz’den geçirmek istiyorlar. Böylece Kuzey Irak’ın ve Kürtlerin Türkiye’ye olan bağımlılığını azaltmak istiyorlar. Ayrıca bundan gelir de sağlamayı hedefliyorlar” dedi.

K.Irak’tan 2 bin 700 aile

Doğu’dan en uçta bulunan Bayır Bucak’a kadar uzanan bölgenin Kürtleştirilmesinin istendiğini belirten Hafez, YPG’nin Tel Abyad’da kontrolü sağladıktan sonra Irak’tan 2 bin 700 aileyi bölgeye yerleştirdiğini söyledi. Hafez, Tel Abyad’ın ele geçirilmesiyle birlikte 28 Türkmen köyünün boşaldığını vurgulayarak, “Boşaltılan yerlere Kürtler yerleştiriliyor. İlk olarak Kuzey Irak’tan 2 bin 700 aile getirildi. Yine Türkiye’ye göç eden Kürtlerin de dönüp bu bölgeye yerleşecek.” dedi. Hafez, Arapların ve Türkmenlerin silahlı gücü olmadığı için koalisyon güçlerinin bombaladığı yerlere Kürt Birlikleri yerleştiğini, asıl amacın da bu bölgede bir Kürt devleti kurulması olduğunu belirtti.

KÜRT DEVLETİ İÇİN ÜÇLÜ KISKAÇ

Tel Abyad’ın ‘DEAŞ’la mücadele’ kılıfı altında boşaltılarak, Kürt unsurların yerleştirilmesi ve HDP’nin barajı geçmesi için yürütülen uluslararası kampanya aynı planın parçası olarak yorumlanıyor. Iraklı Kürtler’den de bağımsızlık mesajları geliyor.

Suriye’nin kuzeyi ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ndeki gelişmeler ile 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin barajı geçmesi yönünde düzenlenen uluslararası kampanyanın aynı planın parçaları olduğu yorumu yapılıyor. 

Star’a konuşan SETA İstanbul Koordinatörü Fahrettin Altun, 7 Haziran seçim sonuçlarını da etkileyen ve Türkiye, Suriye ve Irak’ı içeren bir Pan-kürdizm akımına dikkat çekerek, bir Kürt devleti için zemin hazırlandığı yorumunu yaptı. Suriye’nin kuzeyinde Tel Abyad’ın uluslararası koalisyon desteğindeki PYD güçlerince alınması ve “Kürtleştirilmesi” girişimlerinin, 7 Haziran seçimlerinde HDP’nin barajı geçmesi ve Irak Bölgesel Kürt yönetiminden son dönemde verilen “bağımsızlık” mesajlarıyla aynı  projenin halkaları olduğu belirtiliyor.  Altun seçimler öncesinde MİT TIR’ları ile Suriye’deki DEAŞ unsurlarına silah gönderildiği yönünde çıkan haberlerle Türkiye’nin Suriye’deki bu gelişmelere müdahalesinin önünün kesilmeye çalışıldığını söyledi

ABD menşeli proje

Iraklı Kürt yöneticiler de Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani’nin “iki yıl içinde bağımsız Kürt devleti ilan edeceğiz” şeklindeki açıklamasına atfen, şiddete başvurmadan Bağdat yönetimi ile anlaşma çerçevesinde bir Kürt devleti ilan etme planlarını gizlemiyorlar.  Öte yandan, Suudi Arabistan ile İsrail’in Türkiye ve İran karşıtı bir cephenin temellerini atıp, bağımsız bir Kürdistan projesine yeşil ışık yakmaları da ABD menşeli Kürt devleti projesinin bir diğer parçası olarak yorumlanıyor.

Pan-Kürdizm akımı

SETA İstanbul Koordinatörü Fahrettin Altun, STAR’a gelişmeleri değerlendirirken, bölgede bir Kürt devleti oluşturulması için somut zemin oluşturma çabasına dikkat çekti. Fahrettin Altun, etkinlik kazanmakta olan ve Türkiye’deki Kürt unsurlarının da desteklediği Pan-Kürdizm akımının yeni bir hat oluşturmaya çalıştığını söyledi. “Yeni bir döneme giriliyor. Bölgedeki kartlar yeniden karılıyor. HDP’ye de bu çerçevede destek olundu. İran Kürtleri burada ayrı bir noktada duruyor” diyen Altun, HDP’nin seçim kampanyası boyunca AK Parti-DEAŞ ittifakından bahsettiğini hatırlattı. Fahrettin Altun, seçim öncesi çıkan ve Suriye’deki DEAŞ unsurlarına MİT TIR’larıyla silah yardımı yapıldığına ilişkin haberlerin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelere müdahale etmesini engellemeye dönük adımlar olduğunu ifade etti. Uluslararası kamuoyunda artan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik eleştirilerin de, Türkiye’nin operasyon kabiliyetini azaltma çabaları olduğu yorumunu yaptı.

Seçimlerin ardından gelişen koalisyon olasılıkları ile Türk dış politikasının karşılaşacağı güçlüklerin de Ankara’nın bu sürece müdahalesini zorlaştıracağı ve Batı’nın  izlediği politikayla da bunun planlanmış olduğu tespitinde bulundu. 

PYD empoze etmesin

Erbil’den telefonla STAR’ın sorularını yanıtlayan Irak bölgesel Kürt yönetimi hükümet sözcüsü Safeen Dizayee de Tel Abyad’daki gelişmeleri değerlendirirken, Suriye Kürt partisi PYD’nin kendi politikalarını empoze etmemesi gerektiğini söyledi. PYD’nin bölgedeki diğer Kürt partilerle birlikte hareket etmesini isteyen Dizayee, “Halkı DEAŞ zulmünden kim kurtarmışsa, iyi yapmıştır” dedi. Dizayee, PYD’nin iki yıl önce varılan Erbil ve Duhok anlaşmalarına uymasını istedi. IKBY lideri Mesut Barzani’nin, “Yeniden başkan seçilirsem iki yıl içinde Kürt devletinin bağımsızlığını ilan edeceğim” sözlerini hatırlattığımız zaman ise şunları söyledi: “Bağımsız Kürt devleti planı gizli bir şey değil. Yıllardır bu dile getiriliyor. Gerçekçi olunması gerek. Biz şiddet yoluyla bir bağımsızlık ilanından yana değiliz. Şiddete başvurmadan, Irak devleti ile anlaşarak bağımsızlık kazanmak istiyoruz. Bu konu KDP’ye değil, Kürt halkına bağlı bir meseledir. Böyle bir aşamaya gelindiğinde halk bağımsız olacak.” Safeen Dizayee, Suudi Arabistan ve İsrail’in İran ve Türkiye’ye karşı bağımsız Kürt devleti fikrini destekleme sinyalleri verdiğine ilişkin sorumuza karşılık ise şu yorumu yaptı: “Kürdistan kimsenin hesaplaşma alanı değildir. Türkiye ve İran, bizim için iki önemli devlettir.”

HARiTADA HATA YOK

ABD kanalı CNN, geçen yıl Türkiye’nin bir bölgesini Kürdistan olarak gösteren harita yayınlamış, Türkler’in şikayet mektuplarına ‘hata yapmadık’ cevabı vermişti. Aynı tarihlerde İngiliz Times gazetesi de Suriyeli Kürt liderlerin özerk devlet için anlaşma sağladığını yazarak, bugünkü tabloyu gösteren haritayı yayınlamışlardı.

 

STARGAZETE

Kategori: