Arı Ürünlerinde PROPOLİS

20 Şubat, 2015 - 13:21 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Propolisin Özellikleri ve İnsana Faydaları

Propolis, işçi arılar tarafından ağaçların tomurcuk, filiz ve sürgünlerinden toplanan çok kuvvetli anti-viral, anti-bakteriyel, anti-fungal etkiye sahip yapışkan organik bir maddedir.

Kovan içerisine giren taşıyamayacakları kadar büyük canlıları da propolis ile kaplayarak bir enfeksiyon kaynağı oluşturmasını önlerler.

Kovanın giriş deliğini, kırık ve çatlakları propolis ile kapatarak mikropların kovana girmesini ve çoğalmasını önlerler.

Propolisin içinde % 50 reçine (ağaç sakızı), % 30 bitkisel mumlar, % 10 uçucu yağlar ve % 5 polen ve % 5 organik bileşikler ve mineraller tespit edilmiştir. Bileşiminde reçine, eterik yağlar, değişik organik ve inorganik bileşimler vardır. Propolis birçok ilacın aktif maddesi olan bitkisel flavonoidler, antioksidanlar, biyolojik aktif maddeler ve terpenlerden oluşmaktadır.

Propoliste B1, B2, B6, C ve E vitaminleri ile antibakteriyel özelliklere sahip komponentler de bulunur.

Propolisin temel bileşenleri

Resinler: ( % 45-55 ) flavonoidler, fenolik asitler ve esterler

Mumlar ve Yağ asitleri: (% 25-35) çoğunluğu balmumundan gelmektedir, fakat birçoğu da bitkisel kaynaklıdır

Esansiyel yağlar: (% 10) Uçucu yağlar

Polen: (% 5) Proteinler polen kaynaklı olabilir; serbest amino asitler (AA): 16 AA’in % 1’inden fazlası ki toplam AA’in % 45.8’ini arginin ve prolin oluşturur, 8 AA iz miktardadır

Propolisin Kullanım Alanları ve İnsana Faydaları

       Propolisin kanser hücrelerini öldürücü etkisi olduğu tespit edilmiş ancak kullanım şekli tam netleşmemiştir. Propolis alkolde erir. Propolisi suda eritme çalışmaları devam etmektedir.

Yapılan çalışmalarda düzenli ve sürekli olarak propolis alınması durumunda sindirim, solunum ve dolaşım sistemindeki hastalık etmenlerini (patojenleri) yok ettiği, internal toksinleri vücuttan attığı saptanmıştır.

Sentetik antibiyotiklerin aksine uzun süre propolis kullanımı zararlı bakterilerde direnç oluşturmamakta, yararlı bakterileri de olumsuz olarak etkilememektedir. Bu nedenle propolis ender bulunan geniş spektrumlu antibiyotik olarak kabul edilmektedir. Klinik çalışmalarda propolisin komedo, beriberi, shingles, zosfer psorias, deri ülserine karşı çok etkili olduğunu göstermiştir.

Propolis ayrıca ağız yaraları, periodonditis, diş ağrısı, rhinitis, mide ülseri, nefrit, idrar yolları enfeksiyonu, influenza, diare, polypus, malignant tümör (kanser) ve diğer birçok hastalıkta da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Özellikle Japonya'da yapılan klinik çalışmalarda 3 ay ile 1 yıl sürekli bir şekilde alınan propolisin, çeşitli internal kanser hücrelerinin devitalize ettiği saptanmıştır. Propolis çeşitli kanser hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde de önemli rol oynamaktadır

Propolisin yapısındaki flavonoidler dolaşım sisteminde de önemli bır etkiye sahiptir. Kan pulcuklarının ve beyaz kürelerin konglomerasyonunu azaltmakta trombosisi önlemekte, damar sertliğini önlemekte, kan dolaşımını düzenlemekte, kan sekerini, lipid ve kolestrolü azaltmakta, kanı temizlemektedir.

Propolisteki flavonoidler ve terpenler oldukça kuvvetli antioksidan ve antisenilitik etkilere sahiptir. Unutkanlığa ve beyin damarlarının kireçlenmesine iyi gelmektedır.

Propolisin herhangi bir yan etkisi yoktur ancak bazı kişilerde hafif allerjik reaksiyona neden olabilir.Antibakteriyel, antifungal ve anestezik özellikleri vardır.

Krem, pastil ve tablet olarak tüketilir.

Vücut direncini artırmak amacıyla günde 30-60 mg, tedavi edici amaçla kardiyo vasküler sistem ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında, K.B.B’da boğaz enfeksiyonları, sinüzit, kulak iltihabı v.s de kullanılır.

Genel akciğer hastalıklarında, kısmi tüberkülozda, oral enfeksiyonlarda, üriner ve genital sistem rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Ham propolis saflaştırılarak ekstraktı elde edilir. Absorban bir maddedir, vücut direncinin artırılmasında önemlidir.

Propolis bileşenlerinden olan flavanoidler temel olarak, fiziksel zayıflık, kan akışkanlığı ve geçirgenliği üzerine etkilidir.

Propolis mikrop öldürücü güce sahiptir.

Aynı zamanda kan basıncını düşürmekte ve arterleri genişletmektedir.

Dermatoloji de, kesik, soğuk vurgunlarında el ve ayaklarda görülen kızarıklıklarda, nasır, ekzama, sedef hastalığı, mantar hastalıklarında, yara izi tedavisinde ve renk bozukluklarında kullanılır.

Propolis, mantar ve virüsü öldürücü güce sahiptir.

Bütün mide ve bağırsak hastalıklarında kullanıldığı gibi yara ve yanıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Propolis etil alkolde eritilerek antiseptik olarak saklanır.

Propolis 15 0C’ de sertleşir. 30 0C’ de yumuşar. 85-105 0C’ de erir. PH: 5’dir.

Çin, Japonya, ABD ve AB ülkelerinde sıvı propolis, propolis hapları, propolisli baharatlar, sabunlar ve kozmetikler geliştirilmiştir.

Japonya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde Propolisin bu yüzyılda keşfedilen "En mükemmel doğal ilaç olduğu " kabul edilmiştir. Propolis Dünya da en çok Brezilya da üretilir, en çok da Japonya da tüketilir.

Kategori: