Engelsiz Mısralar

1 Ocak, 2015 - 13:03 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Amasya Üniversitesi ve Sevgican Anadolu Özürlüler Derneği tarafından 29 Aralık 2014 Pazartesi günü saat 19.30'da Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezinde Dernek Başkanı İsmail İlmaz, Yrd. Doç. Dr. Ümmü Gülsüm Tarakçı GüL ve Amasya Sanatçılar Derneği ve İLESAM İl Temsilcisi şair Mustafa Ayvalı'nın organize ettiği "Engelsiz Mısralar" isimli engelli kardeşlerimizin konu edildiği şiirlerden oluşan “ şiir ve türkü gecesi” düzenlendi.

Geceye; Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin GÜNEŞ, Amasya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer BOLAT, Amasya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nurcan YURT ŞENEL, Amasya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Ahmet KIRLANGIÇ, 1. Sınıf Emniyet Müdürü Polis Başmüfettişi Süleyman Gül, Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölüm Başkanı Mehmet YİĞİT, Sivil Toplum vakıf ve Dernek Başkanları protokol üyeleri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve ilimizde faaliyet gösteren ulusal ve yerel basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

              Program, Dernek Başkanı İsmail İlmaz’ın yaptığı açış konuşmasıyla başladı. İlmaz; etkinliğin anlam ve önemine değindikten sonra “Engelsiz Mısralar” isimli antolojiyi bizlere kazandıran ve bu programın organizasyonunda da büyük emeği geçen şair Mustafa Ayvalı’ya, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere, Yrd. Doç. Dr. Ümmü Gülsüm Tarakçı Gül ve konuklara teşekkür, ederek sözüne şu şekilde devam etti.

Merhaba yüreği sevgiyle çarpanlar.

Merhaba ruhların beyaz renkleri.

Merhaba yaşama sevinci engel tanımaz diyenler.

Merhaba sevgi özürlü olmayanlar.

Merhaba engelsiz yürekler.

Sevgi mayamızın belki de vazgeçilmez en güçlü unsuru.

Sevgican kervanı ruhlara sevgi aşılama noktasında bir nebze olsun faydalı olmak için çıktı yola. Engellinin gür sesi, kulağı, gözü olmak istiyor.

Mazisinde; zihinsel özürlüleri mûsîkiyle tedavi eden Amasya, bu gün ise; engelliliğin bir kıvılcım olmayıp, yangın olduğunun idrakiyle engelliliği insan hakları meselesi olarak telakki edip, engellileri dışlayan utanç duvarlarının yıkılması mücadelesinde “Engellenemeyen Mısraılar” isimli şiir antolojisiyle yine ülkemizde bir ilke imza atmanın mutluluğu içerisindedir.

Selam olsun; yeni doğan güne, bebeğe, açan çiçeğe…

Selam olsun; özünü kaybetmeyenlere…

Ne mutlu yüreğini sevgiye, barışa, engelliye açabilenlere

          İlginin çok yoğun olduğu programın akışı içinde şairler; Mustafa Ayvalı, Mehmet Sarı, Ünal Kar, Hasan Buldu, İsmail Can Karakuş ve üniversite öğrencileri Gökhan Orta, Turgut Büyüksakallı, Emrah Erol, Ferdi Alizade ve Seval Güler sazlarda; kemani edebiyatçı müzisyen Sinan Erken, gitarist Ahmet Kırış, Çağdaş Özbilgen, bağlamada Ali Köse ve eğitimci müzisyen Serap Ünver Ateş’in yüreklerin pasını silen nefis sesiyle türküleri yorumlaması eşliğinde şiirler seslendirildi.

            Program sonrasında Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere yapmış olduğu konuşmasında; “Şiir yazın, yazamasanızokuyun. Okuyamazsanız iyi bir dinleyici olun” diyerek edebiyatın ne denli önemli bir dal olduğuna işaret etti. “Herkes bir engelli adayıdır. Engelli kardeşlerimize sahip çıkalım. Bizler bu geceyi onlara armağan ettik. Emeği geçenleri ve siz katılımcı konukları kutluyorum.” dedi.

            Gecenin sonunda Engelsiz Mısralar”   kitabı imzalandı.

 

 

 

 

           

 

 

Kategori: