FIFA'daki rüşvet operasyonu büyüyebilir

İspanya Profesyonel Futbol Ligi Başkanı Tebas, FIFA'daki rüşvet operasyonun farklı isimlere sıçrayacağını iddia etti.
29 Mayıs, 2015 - 09:54 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

MADRİD/ZÜRİH

Başkent Madrid'de düzenlenen bir oturumda FIFA'daki rüşvet operasyonlarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Javier Tebas, "Gerçeği söylemek gerekirse şaşırdım çünkü bu operasyon çok geç geldi. Çok daha önceleri olmalıydı. Daha herkesi almadılar, halen dışarıda olanlar var" diye konuştu.

 İspanya Profesyonel Futbol Ligi Başkanı, bu operasyonun "FIFA'nın kurumsal şeffaflığı, temizliği ve gerçeklerin yüzüstüne çıkmasına yardımcı olması gerektiğini" savundu. "Bu olay futbolda bir milat olacak" diyen Tebas, "Şu anda düşmek üzereymiş gibi gözüken, feodal bir yapıya sahip futbolun farklı bir ritme girmesi ve yönetim şeklinin değişmesi gerekiyor. Yolsuzluğun bittiği, şeffaf bir futbol istiyoruz" ifadelerini kullandı.

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Angel Maria Villar'ın da soruşturma kapsamında ifade vereceği iddialarıyla ilgili de görüşü sorulan Tebas, "Tüm bu gözaltın alınanlar onun seyahat arkadaşları. Eğer soruşturulacaksa bu bazı kararlara katıldığı için olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Tebas ayrıca "FIFA'nın iki başkan yardımcısı rüşvetten gözaltına alındıktan sonra halen FIFA'da başkanlık seçimlerinin yapılacak olması bana şaka gibi geliyor" diyerek, yapılacak FIFA başkanlık seçiminin ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Blatter: Eminim daha kötü haberler duyacağız

Bu arada, İsviçre'nin Zürih kentinde düzenlenen 65. FIFA Kongresi'nin açılış töreninde konuşan  FIFABaşkanı Sepp Blatter, FIFA'daki rüşvet operasyonu ile 2018 ve 2022FIFA Dünya Kupası hakkında İsviçre Başsavcılığı'nın açtığı soruşturmalar hakkında birçok kişinin kendisini sorumlu tuttuğunu ancak bunun gerçek olmadığını söyledi.

Bugün yapılacak seçimde başkanlık için Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin ile yarışacak Blatter ayrıca "Yolsuzluk hiçbir yerde olmamalı. Gelecek birkaç ay kolay olmayacak. Eminim daha kötü haberler duyacağız" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Şenhan Bolelli, Fatih Erel

Kategori: