GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZA MÜJDE

29 Nisan, 2015 - 10:43 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

AMASYA/Anahaberyorum (Edib Ahmet CEYLAN)

Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu ( MYO ) Uzaktan Eğitim Mekatronik Programı öğrencileri görme engelliler için elbise geliştirdi.

Toplumdaki tüm dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalar yapmayı kendine ilke edinen Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu “Gören Elbiseyi” ilimizde faaliyet gösteren ulusal ve yerel basın kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı bir basın toplantısıyla tanıttı.

         Konu ile ilgili açıklama yapan Amasya Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Feda Öner;                                                                                                                                                                  

         “Öğrencilerimiz 10 adet ultrasonik sensör ile çalışan, engelleri tanıyan ve hissettiren bir elbise tasarladılar. Toplam 20 adet titreşim motoru kullanılan elbisede algılama mesafesi 10 metreye kadar ayarlanabilmektedir. Elbise üzerinde 50 cm’ye ayarlı ses vericiler de var. Kullanıcılar hem sesle hem de titreşim ile uyarılıyorlar. Örneğin omuz tarafından bir engele yaklaşıldığında o bölgedeki titreşim motoru aktif hale geliyor. 25 cm’den fazla boşluğa adım atıldığında ayak bileğindeki motorlar titreşim yaparak kullanıcıyı uyarıyor. Su geçirmez özelliği de kazandırılırsa su altında da kullanılabilir. Hareketli parçaların fazla olduğu iş yerlerinde de koruma amaçlı kullanılabilir. Fikirlerin ürüne dönüşmesi bizleri çok mutlu ediyor. Bu elbisenin görme engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Dünyada ve Türkiye’de benzer çalışmalar da var. Bilim insanları 360 derece vücudun her yerinden algı ve uyarı yapabilen elbiseler üzerinde çalışıyorlar. Elbisenin 3 aylık bir süre içinde yaklaşık 3000 TL’ye tamamlandığını belirten Öner elbisenin değişik şekillerde başka amaçlar için de kullanılabileceğini” söyledi.  

Öner; “Destek ve teşviklerinden dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Metin Orbay'a teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz gayret gösterdiler. Öğretim elemanlarımızla beraber güzel bir grup çalışması ortaya koydular. Öğrencilerimizi, öğretim elemanlarımızı ve onlara destek olan teknik elemanları tebrik ediyorum” dedi.

Elbiseyi giyip deneyen ve çok faydalı olduğunu vurgulayan “ Altı Nokta Görme Engelliler Derneği Amasya Şubesi Başkanı Musa Demiryarar;

 “Bir adım kala sizi uyarıyor. Hemen anlayabilirsiniz. Anlaşılır şekilde, belirgin şekilde hissettiriyor. Bu fevkalade bir şey ” şeklinde konuştu

El-Cezeri Grup başkanı Halil Muştucu, yaklaşık 3 aylık bir süre içinde 3 Bin Lira harcayıp ürettikleri elbisenin özellikle de engelliler için umut ışığı olduğunu, elbisenin başka amaçlar için de kullanılabileceğini söyledi.