HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI !

22 Ekim, 2014 - 17:17 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Bakanlıktan MERS ve Ebola açıklaması

Sağlık Bakanlığı, son günlerde dünyanın kâbusu haline gelen Ebola ve MERS-CoV hastalıklarıyla ilgili açıklama yaptı.

Sağlık Bakanlığının Ebola ve MERS-CoV hastalıklarını başından beri yakından izleyerek, konu ile ilgili her türlü tedbiri ivedilikle aldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde medyada Ebola ve MERS hastalıkları konusundaki haberlerde ''kabus, korku, panik, alarm'' gibi kitleler üzerinde endişe uyandıran başlıklar kullanıldığının görüldüğü ifade edildi.

Bu haberlerin gerek başlıklarında ve gerekse içeriklerinde kullanılan ifadelerin halkı gereksiz yere korku ve paniğe sevk ettiğine dikkat çekilen açıklamada, bu sebeple basın mensuplarının konuyla ilgili gerekli hassasiyeti göstermesinin önemi vurgulandı.

HERHANGİ BİR BULGU YOK

Açıklamada, Türkiye'de Ebola teşhisi konulan hasta bulunmadığı bildirilerek, ''MERS-CoV virüsü sebebi ile hayatını kaybeden Hatay ilinde bir hastamız olmuş ve bu hastamızın tüm temaslıları tespit edilmiş ve bu temaslılarda Mers-Cov ile ilgili herhangi bir  bulguya rastlanmamıştır'' ifadesine yer verildi.

''Belirtilerin viral enfeksiyon hastalıklarıyla karıştırılma olasılığı yüksek''

HER TÜRLÜ TEDBİR ALINDI

"Bakanlığın, Ebola ve MERS-CoV hastalıklarını başından beri yakından izleyerek, konu ile ilgili her türlü tedbiri de ivedilikle aldığı" vurgulanan açıklamada, yine bu çerçevede Bakanlığın ''Ebola ve MERS-Cov'' Bilim Kurulu'nu toplayarak, dünyadaki mevcut gelişmeler ışığında bu hastalıkların Vaka Yönetimi ve Eylem Planı'nı hazırladığı bildirildi.

BASINA DUYARLILIK ÇAĞRISI

Konu ile ilgili tüm gelişmelerin basınla şeffaf bir biçimde paylaşılmaya devam edileceği, ancak hastalığın belirtilerinin mevsim şartlarından dolayı oluşabilecek diğer viral enfeksiyon hastalıkları ile karıştırılma olasılığı yüksek olduğu için  basın tarafından, kesin teşhis konulmamış vakaları kesinleşmiş gibi gösterilmemesi gerektiği kaydedildi.

Kaynak: AA

Anahtar Kelimeler / İlgili Haberler: 

Kategori: