İLK TERAVİH, İLK SAHUR RAMAZAN BAŞLIYOR

17 Haziran, 2015 - 08:39 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Coğrafi konum ve güneşin doğuşu ile batışı hesaplanarak belirlenen imsak ve iftar vakitlerine göre oruç en geç Edirne’de açılacak. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinden derlediği bilgiye göre, ilk gün en geç orucu 21.00’de Edirneliler açacak. Edirneliler, ramazanın ilk günü 17 saat 34 dakika ile en uzun orucu tutacak.  Ramazanın ilk günü en erken Hakkarililer orucunu açacak. Hakkari ile Edirne arasındaki oruç açma süresi farkı, 83 dakika olacak. Bir anlamda Hakkarili teravih namazını kılmaya hazırlanırken Edirneli iftar sofrasına oturacak. Coğrafi konumları nedeniyle dünyada en fazla süreyle orucu Amerika’de ve İskandinav ülkelerinde yaşayan Müslümanlar tutacak. ABD’nin Alaska eyaletindeki Anchorage bölgesinde iftarla imsak arasında 3 saat 27 dakika var. Norveç, Danimarka ve İrlanda gibi ülkelerde oruç süresi 19 saat. Gurbetçilerin yaşadığı Avrupa ülkelerinde de oruç süresi 18 saati buluyor.

CAMİLERDE TEMİZLİK BAŞLADI

On bir Ayın Sultanı’nı karşılamak, vatandaşların huzurlu ve mutlu bir Ramazan geçirmesini sağlamak için camilerdeki çalışmalar sürdürülüyor. Bu arada ABD’de Ramazan’da bir ilk yaşayacak. Başkent Washington yakınlarındaki camiye ilk kez mahya asılacak. Türk Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi minaresine asılacak mahya müslümanlara Ramazan ruhunu yaşatacak.

Kategori: