SEÇİM 2015'İ ETKİLEYEN OLAYLAR-3

16 Haziran, 2015 - 10:35 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Her seçim zaman ve mekana bağlı olarak ideolojik ve sosyolojik gurupların dili, esperileri, resim, karikatür ve bayraklarıyla şekillenir.

Bu açıdan  bakıldığında geçmiş yıllara nazaran meydanların dilleri son derece ağır, hoş olmayan cümleler ve ithamlar içermekteydi.  Yapılan espiriler bile şirazeden çıkmıştı.

Partilerin ortaya attıkları fikirler toplum nezdinde karşılık bulmadı. Ne verilecek paralar, nede yapılacak hizmetler seçmen tarafından beğenildi.

Yazılı ve görsel basın da  iyi bir imtihan vermedi. Aşırı dozdaki yüklenmeler zaten bıkmış olan seçmeni kızdırmaktan öte bir şey yapmadı. Televizyon haberleri, meydanlardan yapılan canlı yayınlar ne yazık ki seyredilmedi. Eleştiriler aldı. Anlayacağınız bıktırdı. Gına getirdi.

Diyanet İşleri Başkanlığının polemik konusu yapılması renk katmak yerine tepki aldı. Cuma hutbeleri, vaazlar cemaate bıkkınlık getirdi.

Tarafsız kalması, dinin özüne zarar veren beyanlara Diyanetin ses çıkarmaması Dini Duyguların tahrip olmasına sebep oldu. Bu konuda daha işin başında bu iş yanlış, yapmayın diyecek şahıs, kurum ve yetkililerin suskunluğu çok ama çok  zarar verdi. Din bu mu? Sorusunu sordurdu.

Meydanlarda harcanan paraların kaynağı ve miktarı yer yer sorulan sorulardı. Tabi hukuk çerçevesinde  halkın bunu bilme hakkının olması ayrı bir konuydu.

Meydanlardaki ; gurur, kibir, ben ne dersem o olur anlayışı seçmenin tercihinde ciddi kırılmalara sebep oldu.

Türk Tarihinde  kullanılmayan "Başkanlık Sistemi" bir meçhul ifade olarak yerini alırken vatandaşların, seçmenlerin aksi yönde oy kullanmasına sebep oldu.

Her ne kadar komplo  teorileri aramak, dış güçleri ileri sürmek istense de bunlar seçmen nezdinde fazla itibar görmedi.

Tabi bunların yanında aday adaylarının yarışmasında ortaya çıkan adam kayırma, yanlış tercihler bu seçimde ciddi oy kaymalarına sebep oldu.

Kategori: