Türkiye 17.3 milyar dolarlık yabancı yatırımın radarında

18 Haziran, 2015 - 10:55 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Yabancı yatırımcılar yeni kurulacak hükümeti bekliyor. Geçen yıl 12.5 milyar dolar doğrudan yatırım çeken Türkiye’yi radarına alan yabancı yatırımcının ajandasındaki proje sayısı 191’i, yatırım tutarı ise 17.3 milyar doları buluyor.


Türkiye 17.3 milyar dolarlık yabancı yatırımın radarında

 
Son 13 yılda 150 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım çeken Türkiye, yabancıların radarında olmaya devam ediyor. Türkiye’yi resmi kanallardan izleyen doğrudan yabancı yatırımın toplamı ise 17.3 milyar dolar. İtalya’daki ‘Dünya Yatırım Konferansı’ sırasında WAIPA Başkanlığı’na seçilen Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut’un verdiği bilgiye göre bu rakama tekabül eden yabancı proje sayısı ise 191 adet. Ermut Türkiye’yi takip eden yatırımcılar arasında 1.2 milyar dolarlık büyük bir yatırımın da olduğunu söyledi. Ermut “Yakında anonsunu yapacağımız 3-4 yabancı yatırım var” dedi. Ermut 191 proje arasında enerji, kimya ve otomotiv yan sanayiinin ağırlıkta olduğunu belirterek bunların yüzde 36’sının Avrupa, yüzde 35’inin Asya, yüzde 23’ünün de ABD menşeili olduğunu anlattı. Yatırım tutarı bakımından ise Asya’nın payının yüzde 43’e çıktığını belirten Ermut “191 yatırımcı için öngörülen yatırım tutarında ABD yüzde 26, Avrupa ülkeleri ise yüzde 19 pay sahibi” dedi.

“17.3 milyar doların ne kadarını çekebiliriz bilmiyorum” diyen Arda Ermut, yabancı yatırımlarda artık bir evrim yaşanmaya başladığını belirterek özellikle Avrupa’dan katma değeri yüksek yatırımlar gelmeye başladığını anlattı. Ermut, doğrudan yabancı yatırımda geçen yılki 12.5 milyar dolarlık seviyeyi bu yıl da yakalayacaklarını da söyledi. Ermut yabancıların seçim sonrası ile ilgili beklentilerine ilişkin bir soru üzerine “Yabancılar bunu problemli bir durum olarak görmüyor” dedi. Türkiye’deki istikrarla birlikte daha çok yatırımcı gelmeye başladığını söyleyen Ermut, kendilerine yabancı yatırımcının yanı sıra çok sayıda Türk’ün de başvurduğunu belirterek “Bize doğru bir yabancı ortak bulmak için gelen Türkler çok. Hatta arsasını satmak için gelen bile var” dedi.

İlker Aycı’dan THY’li destek

Ermut, Çin’de yaptıkları çalışmalarla adeta ‘göle maya çaldıklarını’ da belirterek bunun sonuçlarını görmeye başladıklarını da söyledi. Ermut, ICBC Bankası ve Mitsubichi’nin gelmesiyle Çin yatırımlarının kapısının açıldığını belirtti. 2006’dan beri Yatırım Destek Ajansı’nda çeşitli görevlerde bulunduğunu da anlatan Ermut, Manisa’ya yatırım yapan Nutella için çok uğraştığını da belirterek “Nutella kavanozunda Manisa’yı gördüğümde bizim için bu gurur kaynağı oluyor” dedi. 15 ülkede 22 danışmanla sürekli yabancı yatırımcı peşinde olduklarını anlatan Ermut, THY’den de birçok konuda destek alacaklarını anlattı. Aynı etkinlik sırasında soruları yanıtlayan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ise ‘Invest in Turkey’ yazılı bir uçak giydirmeyi düşündüklerini belirterek bunu yönetim kuruluna sunacağını söyledi.

WAIPA’ya 2. Türk Başkan

Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Dünya Yatırım Ajansları Birliği (WAIPA) başkanlığına İlker Aycı’dan sonra seçilen ikinci Türk oldu. İlker Aycı’nın THY Yönetim Kurulu Başkanı olmasının ardından geçen ay Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı olarak atanan Ermut, Milano’da yapılan seçimde WAIPA’ya başkan seçildi. İtalya’da yapılan Dünya Yatırım Konferansı sırasında gerçekleşen seçimler sonunda Türkiye’nin dönem yardımcıları ise Azarbeycan ilee İtalya Yatırım Ajansı oldu. 130 ülkeden toplam 170 yatırım ajansının üye olduğu WAIPA’nın merkezi İlker Aycı’nın döneminde Cenevre’den kalıcı olarak İstanbul’a taşınmıştı.

STARGAZETE

 

Kategori: