'UÇAN TABUTLAR' İÇİN TSK'NIN SON DAKİKA KARARI

11 Mart, 2015 - 12:14 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

10 gün içinde 6 şehit verdiğimiz F-4 uçakları için Türk Hava Kuvvetleri son dakika bir karar aldı. Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ünal, RF-4F uçaklarının yarın itibarıyla uçuşunun durdurulacağını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) elindeki RF-4E uçaklarından 13 tanesi 35 yıl içinde kaza yaparak düşmüştü. RF-4F uçaklarında bugüne kadar Türkiye 14 pilotunu şehit verdi. 

F-4 UÇAKLARININ UÇUŞU DURDURULDU


RF-4E uçak Şubat ayında arka arkaya meydana gelen kazalarla kamuoyunda büyük tartışma yarattı. 24 Şubat'ta Malatya'da F-4 tipi iki savaş uçağının düşmesinin ardından Konya'da da aynı tip uçak düşünce bir çok soru gündeme gelmişti.
f-4-savaş-uçaği-.jpg

6 pilotun F-4 kazalarında şehit olmasının ardından bu uçaklar için 'uçan tabut' benzetmesi yapılmıştı. TSK uçak kazalarıyla ilgili ayrıntılı bir inceleme başlatmıştı. Hava Kuvvetleri'nden bugün gelen açıklama sabıkalı uçakların artık emekli edildiği yönünde oldu. Yarından itibaren TSK envanterinde yer alan F-4 uçaklarının uçuşu durduruldu. 

TSK'DA KAÇ TANE F-4 UÇAĞI VAR?
rf-4e.jpg

ABD'nin kullanmaktan vazgeçtiği RF-4E uçaklarından TSK envanterinde toplam 12 uçak kalmıştı. Yine F-4 serisinde yer alan 2020'den ise TSK'nın elendi 48 adet bulunuyor.

F-4 UÇAKLARININ SON KAZALARI
24 Şubat tarihinde Malatya’da 7’nci Ana Jet Üssü’nden keşif uçuşu yapmak üzere havalanan 2 RF-4 E tipi (Fantom) keşif uçağı Akçadağ ilçesi Ekinciler mevkiinde düşmüştü. Bu kazada 4 pilot şehit olmuştu. Bu şoku atlatamadan, 5 Mart tarihinde Konya’da, karadan havaya fırlatılan füzelerden kaçış eğitimi sırasında bir F-4 uçağımız daha düştü. Bu uçak kazasında da kurmay yüzbaşılar Mustafa Tanış ve Mustafa Delikanlı şehit oldu. 

Anahtar Kelimeler / İlgili Haberler: 

Kategori: