Ukrayna'dan Türkiye'ye övgü

26 Mart, 2015 - 09:40 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A
AA

Ukrayna Maliye Bakanı Natalie Jaresko, kreditörleriyle mayıs ayının sonunda anlaşmaya varmayı amaçladıklarını, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşma kapsamında ikinci yardım diliminin haziran ayında serbest bırakılacağını belirterek, IMF'ye borcunu ödeyen Türkiye'nin başarı örneği olduğunu söyledi.

"TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK BİR KATKIDA BULUNDU"

İngiltere'nin başkenti Londra'da düşünce kuruluşu Chatham House'da AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Jaresko, "Türkiye geçen hafta 50 milyon dolarlık bir kredinin Ukrayna'ya sağlanması için karar verdi. Ayrıca 10 milyon dolarlık ek bir meblağın da insani yardım için yapılacağını sanıyorum. Türkiye çok büyük katkıda bulundu" dedi.

"TÜRK HALKINA VE HÜKÜMETİNE MİNNETTARIZ"

Türkiye ile son derece güçlü ilişkilerin sürdürüldüğünü belirten Jaresko, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Kiev'de yaptıkları görüşmeyi hatırlatarak, "Türk halkına ve hükümetine anlayışları için minnettarız. Bu son derece iyi bir başlangıç. Aynı zamanda halihazırda oldukça zor bir durumda olan Kırım Tatarları'nın desteklenmesi konusunda ortak bir paydayı paylaşıyoruz" dedi.

IMF'DEN İKİNCİ KREDİ DİLİMİ HAZİRAN'DA

IMF'nin Ukrayna'ya sağlayacağı 17,5 milyar dolarlık kredinin 5 milyar dolarlık ilk kısmının bu ay itibariyle alındığını belirten Jaresko, "Kreditörlerimizle mayıs ayının sonunda bir anlaşmaya varmayı amaçlıyoruz. IMF ile anlaşmamız kapsamında ikinci gözden geçirmenin devamında yardımın ikinci dilimini haziran ayında alacağız" ifadelerini kullandı.

"IMF'YE BORCUNU ÖDEYEN TÜRKİYE'DEN ÖĞRENMEYE DEVAM EDİYORUZ"

Türkiye'nin 2000'li yılların başında ekonomik olarak zor dönemlerden geçtiğini hatırlatan Jaresko, Türkiye'nin IMF'ye olan borcunu tamamını yakın zamanda ödemesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Jaresko, "Türkiye bu anlamda bir başarı örneği. Benzer bir durumdan çıkıldı. Türkiye örneğinden öğrenmeye devam ediyoruz" dedi.

"TÜRKLERİ UKRAYNA'YA BEKLİYORUZ"

Natalie Jaresko, Türkiye'nin finansal desteğinin yanında Ukrayna'nın altyapı yatırımlarında da etkin rol alabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Ukrayna'nın altyapı konusunda yatırım ihtiyacı konusunda şüphe yok. Türkiye'nin bize sunduğufinansal destek tabii ki önemli, ama daha da önemli olan Türk şirketlerinin Ukrayna'ya gelerek aktif bir şekilde inşaat sektörü ve diğer farklı sektörlerde faaliyet göstermesidir. Türkiye'de otoritelerle son derece iyi ilişkilerimiz var ve Türk iş dünyasının Ukrayna'ya gelmesinden memnuniyet duyarız."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÜRK MÜTEAHHİTLERE UKRAYNA'YI İŞARET ETMİŞTİ

Geçen hafta Ukrayna'ya yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna yönetiminin

Kategori: