ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

17 Haziran, 2015 - 13:28 - Bu sayfayı paylaşın :   
-A +A

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatına ilişkin açıklamasında, 3 günlük ulusal yas ilan edileceğini duyurdu. 

Davutoğlu, Demirel için düzenlenecek devlet töreninin Cuma günü, namazın hemen ardından yapılacağını açıkladı. Başbakan Davutoğlu, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatı nedeniyle tüm cumhurbaşkanlarına yapılan devlet protokolü detayları uygulanarak, bugünden itibaren ulusal yas ilan edileceğini bildirdi.


DAVUTOĞLU GÜNİZ SOKAK'A TAZİYEYE GİTTİ

Davutoğlu, solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziyeye gitti ve taziye sonrası gazetecilere açıklama yaptı. 

DEMİREL'İN CENAZE TÖRENİ NE ZAMAN?

Başbakan, Demirel'in cenaze töreninin zamanıyla ilgili net bir açıklama yapmadı; Demirel'in ailesinin isteği ve kararına bağlı olarak, Isparta'da yapılacak törenin 'cumartesi' günü olabileceğini söyledi.

avutoglu-demirel-aciklama.jpg

İşte Davutoğlu'nun o açıklamaları:

DEMİREL'İN CENAZESİNE ULUSLARARASI KATILIM DA OLACAK

''Darbe sonrasında ülkede kara bulutlar dolaşırken verdiği mücadeleyle halkın yanında olmuştur. İsmi siyasi tarihimize derinden yazılmıştır. Taziyelerimi iletiyorum. Devlet protokolü olarak ulusal yas ilan edilecektir bugünden itibaren. Cuma günü Kocatepe Camii'nden cenazesi defnedilecektir. Allah rahmet eylesin diyorum. Cenaze namazı Ankara’da kılınacak, aile neye karar verirse ona göre hareket edeceğiz, Isparta’da da ona göre hazırlık yapılacak, talimatlarımızı verdik. Devlet namazı için karar alınmıştır, cenazenamazı Cuma namazı ile Kocatepe’de kılınacak, uluslararası katılım da olacaktır.''

Kategori: